Kdo jsme

Univerzitní centrum pro konfliktní a post-konfliktní studia se zaměřuje na:

Pilíř 1

Výzkum právních aspektů spojených s vedením ozbrojených konfliktů.

Centrum zkoumá pravidla, která se aplikují na použití ozbrojené síly (ius ad bellum) i v průběhu konfliktu (ius in bello), a zamýšlí se nad tím, zda tato pravidla odpovídají dnešnímu způsobu vedení konfliktů zahrnujícímu mj. využívání kyberprostoru, tzv. informační válku či nasazování soukromých vojenských společností. Pozornost je věnována i dopadům konfliktů na právní řády třetích států – v podobě úpravy postavení tzv. válečných uprchlíků či v trestněprávní regulaci (kriminalizace schvalování agrese aj.)

Pilíř 2

Post-konfliktní obnovou společnosti.

Centrum se zabývá právními otázkami, jež vyvstávají při post-konfliktní obnově společností. Otázky se týkají normalizace právního řádu po skončení mimořádného stavu a  tranziční spravedlnosti zaměřené na vyrovnávání se s následky konfliktů (trestní postih pachatelů zločinů, odškodnění obětí, lustrace aj.).

Závěry výzkumu významně posunou poznání v několika oblastech mezinárodního, ústavního a trestního práva a budou využitelné v praxi, např. v rámci konfliktu a post-konfliktní obnovy Ukrajiny.

Členové centra

Seniorní členové

Prof. JUDr. PhDr. Veronika Bílková, Ph.D., E.MA

Vedoucí Katedry mezinárodního práva Právnické fakulty Univerzity Karlovy a vedoucí Univerzitního centra pro konfliktní a postkonfliktní studia. Působí také jako vedoucí výzkumná pracovnice v Centru pro mezinárodní právo Ústavu mezinárodních vztahů v Praze. Je členkou a místopředsedkyní Benátské komise Rady Evropy (od roku 2010) a členkou správní rady Agentury EU pro základní práva (od roku 2020). Byla členkou čtyř expertních misí pro Ukrajinu zřízených v rámci tzv. Moskevského mechanismu OBSE v letech 2022–2024 a členkou výboru, generální tajemnicí a místopředsedkyní Evropské společnosti pro mezinárodní právo (2016–2024). Mezi její oblasti výzkumu patří použití síly, mezinárodní humanitární právo, mezinárodní právo lidských práv, mezinárodní trestní právo a boj proti terorismu. Hojně publikuje v českém, anglickém a francouzském jazyce.

JUDr. Mgr. Alla Tymofeyeva, Ph.D.

Docentka mezinárodního práva na Právnické fakultě Univerzity Karlovy v Praze a soudní tlumočnice. Specializuje se na lidská práva a mezinárodní právo, je autorkou monografie o nevládních organizacích pod Evropskou úmluvou a účastnicí řady mezinárodních konferencí, včetně „Nové technologie v mezinárodním právu“, „Armed Conflicts of the 21st Century“ a „70. výročí Evropské úmluvy o lidských právech“. Pracovala na výzkumech zaměřených na ochranu lidských práv starších osob, problematiku nucené práce a migrace a vliv soudní praxe Evropského soudu pro lidská práva. Ovládá čtyři jazyky: angličtinu, češtinu, ruštinu a ukrajinštinu, a je aktivní v profesních společnostech jako Evropská společnost mezinárodního práva, Česká společnost mezinárodního práva a Společnost pro společné právo v České republice.

Juniorní členové

JUDr. Veronika D’Evereux, Ph.D.

Vědecká pracovnice specializující se na mezinárodní právo ozbrojených konfliktů vč. jeho součásti mezinárodního humanitárního práva aplikovaného na komplexní otázky izraelsko-palestinskému konfliktu. Dalšími významnými oblastmi výzkumného zájmu jsou právní aspekty využívání umělé inteligence a environmentální dimenze zvláštních odvětví mezinárodního veřejného práva. Absolvovala doktorský studijní program v oboru mezinárodní veřejné právo v roce 2020 a v roce 2022 získala titul Doktor práv (JUDr.) na Právnické fakultě Univerzity Karlovy v Praze.

Dr. Jakub Dienstbier

Působí na katedře ústavního práva Právnické fakulty Univerzity Karlovy a v Kanceláři prezidenta republiky. Ve své akademické činnosti se zaměřuje na ústavněprávní aspekty zajišťování národní bezpečnosti, jako je mimořádné vládnutí, civilní kontrola ozbrojených sil nebo vrchní velení ozbrojeným silám; v této oblasti absolvoval též odbornou stáž. Zajímá se rovněž o různé otázky jurisprudence a ústavní teorie. V roce 2023 získal cenu děkana Právnické fakulty Univerzity Karlovy Praemium excellentiae za vynikající disertační práci. Za tutéž práci byl v roce 2024 oceněn také čestným uznáním Bezpečnostní rady státu. Právnické vzdělání dlouhodobě uplatňuje též v neziskovém sektoru, konkrétně ve spolku Junák – český skaut, z. s.

Mgr. Zuzana Fellegi, M.A., LL.M., Ph.D.

Právnička a politoložka v oblasti lidských práv, v současné době působí jako odborná asistenka a výzkumná pracovnice na School of Law a School of International Relations & Diplomacy na Anglo-American College v Praze. Je také zástupkyní šéfredaktora časopisu European Journal of Politics and Gender (EJPG). Dr. Fellegi absolvovala studia lidských práv, evropského práva a politologie na Muhlenberg College v USA, Humboldtově univerzitě v Berlíně a Sciences Po a l’ÉNA v Paříži. V minulosti pracovala v oblasti spravedlnosti a vnitřních věcí pro Evropskou komisi a působila jako generální ředitelka pro lidská práva a menšiny na Úřadu vlády SR, kde spolupracovala s mezinárodními organizacemi, jako jsou OSN, UNESCO, OECD a OBSE. Její rozsáhlá práce a studium v Evropě a USA jí poskytly významné mezikulturní zkušenosti a hovoří plynně sedmi jazyky.

JUDr. Eliška Flídrová, Ph.D.

Vyučuje mezinárodní právo na Právnické fakultě Univerzity Karlovy v Praze. Ve své profesní činnosti se zaměřuje na problematiku uprchlíků a migrace, lidská práva a státní suverenitu. Pravidelně se účastní výzkumných projektů v oblasti veřejného mezinárodního práva a domácích i zahraničních konferencích. Eliška se také věnuje otázkám lidských práv a migrace ve své advokátní praxi jako advokátka.

Mgr. Nela Laryšová, Ph.D.

Zkušená výzkumnice a manažerka, specializující se na problematiku lidských práv a právního státu ve střední a východní Evropě. Je držitelkou doktorátu z mezinárodního práva z Univerzity Karlovy v Praze. V současné době působí jako místopředsedkyně Memorialu Česká republika. Nela také pracuje jako nezávislá konzultantka a expertka pro různé subjekty, především z řad občanské společnosti a mezinárodních organizací. Je členkou panelu expertů OBSE pro svobodu shromažďování a sdružování. Nela je autorkou a spoluautorkou řady zpráv, které se věnují například omezování svobody sdružování v evropských zemích, situaci v oblasti lidských práv v Rusku a válce na Ukrajině.

Mirosław M. Sadowski, Ph.D.

Lektor na Právnické fakultě Univerzity Strathclyde v Glasgow, Skotsko; postdoktorand v projektu „Mnemonická realita“ na Centru pro globální studia na Aberta University v Lisabonu, Portugalsko; a postdoktorandský vědec v CEBRAP – Brazelském centru pro analýzu a plánování v São Paulu, Brazílie. Hlavní výzkumné zájmy se nacházejí na pomezí práva a paměti, sociologie práva a práva kulturního dědictví, stejně jako mezinárodního práva a politické vědy. Účastnil se s příspěvkem na více než čtyřiceti konferencích a publikoval přes 30 prací, včetně monografie „Intersections of Law and Memory: Influencing Perceptions of the Past“ (Routledge, 2024) založené na doktorátu. Člen SLSA, ACDS/CLSA, Open Council of Europe Academic Networks (OCEAN), a také Richard Wagner Society ve Wrocławi, kde je členem představenstva odpovědným za mezinárodní vztahy, a CompaRes – Mezinárodní společnosti pro ibersko-slovanské studia, kde působí jako viceprezident.

JUDr. Ondřej Svoboda, Ph.D.

Výzkumný pracovník na Právnické fakultě University Karlovy, kde v roce 2020 získal titul Ph.D. V současnosti se ve svém výzkumu soustřeďuje na mezinárodní ekonomické právo a byznys a lidská práva. V nedávné době byl zástupcem vedoucího oddělení mezinárodního práva na Ministerstvu průmyslu a obchodu, kde poskytoval právní poradenství k otázkám investičního a obchodního práva. Dále také vykonával funkci zástupce vedoucího sekretariátu Národního kontaktního místa ČR pro implementaci Směrnice OECD pro nadnárodní podniky. Dr. Svoboda pravidelně publikuje na různá témata mezinárodního a evropského práva, např. v časopisech Journal of World Trade, European Foreign Affairs Review nebo Transnational Dispute Management

JUDr. Kristýna Urbanová, Ph.D., LL.M

Absolvovala Právnickou fakultu Univerzity Karlovy (JUDr., Ph.D.) a University of Cambridge (LL.M.) a působí na částečný úvazek jako odborná asistentka na katedře mezinárodního práva Právnické fakulty Univerzity Karlovy. Předmětem jejího odborného zájmu je zejména mezinárodní trestní právo, právo ozbrojeného konfliktu nebo použití síly. Dále se zaměřuje i na obecnější otázky mezinárodního práva. Působí též jako vyučující předmětu mezinárodního práva veřejného a podílí se na výuce i dalších specializovaných kurzů, především se zaměřením na mezinárodní trestní právo. Je členkou České advokátní komory a dlouhodobě působí aktivně v advokacii, se zaměřením na řešení sporů, veřejné zakázky a problematiku energetiky.

External members

Prof. JUDr. Jan Ondřej, CSc., DSc.

Profesor mezinárodního práva na Právnické fakultě Univerzity Karlovy v Praze a na AMBIS vysoké škole. Je autorem učebnice Mezinárodního práva veřejného, soukromého a obchodního (2014) a řady publikací o mezinárodních prostorech (kosmické právo, mořské právo, Antarktida), např. publikace Právní režimy mořských oblastí (2017) nebo Právo mezinárodních prostorů (2004). Dále se zabývá problematikou odzbrojení a mezinárodní bezpečnosti, např. monografie Vybrané otázky práva mezinárodní bezpečnosti a odzbrojení (2021) nebo Odzbrojení – prostředek zajištění mezinárodní bezpečnosti (2008). Je také spoluautorem publikace Mezinárodní humanitární právo (2010), učebnice Základy mezinárodního práva veřejného (2023).

Federica Cristani, Ph.D.

Vedoucí Centra mezinárodního práva Ústavu mezinárodních vztahů a PI v projektu Horizon Europe HRJust project (States’ Practice of Human Rights Justification). Je držitelkou titulu PhD (s certifikátem Doctor Europaeus) v oboru mezinárodního práva na University of Verona (IT). Dříve působila na univerzitě ve Veroně a na World Trade Institute na univerzitě v Bernu (CH). Dále byla hostující vědeckou pracovnicí na mnoha univerzitách a výzkumných centrech v Maďarsku, na Slovensku, v Německu, v Dánsku, ve Velké Británii, v USA a v Arktickém centru Laponské univerzity (FI). Působila jako docentka v Italie, v Maďarsku, na Slovensku a na Ukrajině. Mezi její hlavní výzkumné zájmy patří mezinárodní právo odpovědnosti státu , mezinárodní ekonomické právo, mezinárodní právo v kyberprostoru a genderová politika.